środa, 15 kwietnia 2015

Chleb na zakwasie pieczony w naczyniu żaroodpornym

Chlebek tak upieczony ma bardzo chrupiącą skórkę,jest lekko kwaśny i nie jest trudny w przygotowaniu. Na naczynie średniej wielkości 4-5 l potrzebujesz:
- 1300 g mąki mieszanej ( białej, orkiszowej, żytniej ..)

-  500 g zakwasu z mąki razowej
-  20 g drożdży
- 300 g wody
- 1 łyżka miodu
- 2 łyżeczki soli
Zakwas , drożdże , miód i letnią wodę wymieszaj razem. Dodaj mąkę i sól. Wyrób do jednolitej masy. Jeżeli będzie zbyt gęste dodaj odrobinę wody, rzadkie odrobinę mąki. Mój zakwas ma 5 m-cy i jest już dość kwaśny i mocny, jeżeli masz młodszy, dodaj 5 g drożdży więcej.
Wyrobione ciasto pozostaw na około 1,5-2 godziny pod przykryciem. Po tym czasie przełóż ciasto do brytfanki posypanej mąką, obsyp również boki, będzie łatwiej wyjąć chleb.
 Przykryj naczynie pokrywką i pozostaw ponownie na około 30-40 minut. 
 Piekarnik nagrzej do 230° termo obieg. Włóż chleb i piecz 30 minut pod przykryciem. Po tym czasie zmień opcję pieczenia  na góra -dół, zdejmij pokrywkę i wlej na dno piekarnika pół szklanki wody w celu uzyskania pary, dzięki której chleb będzie chrupiący, piecz jeszcze 20 minut.
Po tym czasie ostrożnie wyjmij naczynie, pozwól odetchnąć chlebowi 10 minut i wyjmij z brytfanki. Pozostaw do ostygnięcia.

SMACZNEGO.CMOK

2 komentarze:

  1. Obawiam się że nie wygrzane naczynie żaroodporne po włożeniu do gorącego piekarnika pęknie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lepiej włożyć zimne naczynie do piekarnika i podgrzać go do 230 stopni. Przed pieczeniem wyciągnąć ostrożnie naczynie, przełożyć chleb i piec jak w przepisie

    OdpowiedzUsuń